Doğru El Terminali Seçmek

Doğru El Terminali Seçmek

El Terminalleri

Bu tarz cihazlar kablosuz olması dolayısıyla taşınabilir cihazlardır. Belirli bir hafızaya sahip olan, programlanabilen, istenildiğinde okuduğu barkod değerlerini bir ara kablo ve program ile bağlı olduğu sisteme aktaran ve genelde de off-line (eş zamanlı olmayan iletişim) çalışan cihazlardır. Teknolojinin gelişmesinin barkod okuyuculara olan yansımasının sonucu bu tarz cihazların on-line (eş zamanlı iletişim) çalışan modelleri de bulunmaktadır.

El terminali ile oluşturulacak barkod çözümlerinde en profesyonel çözümler için yeni nesil, windows tabanlı çalışabilen, isteğe bağlı olarak off-line veya on-line çalışabilen taşınabilir el terminalleri kullanılabilir. Bu tarz el terminalleri maliyet olarak diğer el terminallerine göre yüksek olmasına rağmen özellik olarak diğer tüm el terminallerinin yapabildiği işlemleri de yapabilen istenildiğinde üzerine yüklü uygun program ile normal bir bilgisayarın görevini görebilmektedir. Bu tarz el terminalleri kablosuz (Wireless) özelliğiyle normal bir bilgisayarın bilgisayar ağına bağlanması gibi ağa bağlanabilmekte dolayısıyla hızlı bir şekilde veri işleme özelliğine sahiptirler.

El Terminali Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

El terminallerinin hangisinin ihtiyacınıza uygun olduğuna karar vermek için el terminalinin kullanım amacı önemlidir. Kullanım amacına bağlı olarak farklı teknik özelliklere sahip el terminalleri tercih etmek gerekmektedir. Farklı teknik özelliklere sahip olan bu el terminalleri özelliğe bağlı olarak farklı fiyatlara sahiptirler.

Tercih edilecek el terminali firma dışında kullanılacak ise GPRS (3G) özelliğine sahip olması bir avantaj iken, iç ortamlarda GPRS yerine Wifi özellikli bir el terminali tercih etmek daha mantıklıdır. Bir el terminalinin GPRS li hali Wifi özelliğine sahip halinden daha pahalı olmaktadır.

  
Tercih edilecek el terminalindeki barkod okuma özelliği okutulacak ürünler üzerindeki barkod tipine (1D=Çizgikod, 2D=Karekod) bağlı olarak karar vermek gerekmektedir. Bir el terminalinin 2D barkod okuyuculu hali 1D barkod okuyuculu halinden pahalıdır.
 
Tercih edilecek el terminalinin ekran boyutunu kullanım amacına bağlı olarak karar vermek gerekmektedir. Sayım tarzı işlemlerde küçük ekranlı el terminalleri tercih edilirken, satış tarzı işlemlerde büyük ekranlı el terminalleri daha çok tercih edilmektedir. Benzer teknik özelliklere sahip büyük ekranlı el terminalleri küçük ekranlı el terminallerine göre pahalıdır.
 
Tercih edilecek el terminalinde kabza (pistol) ihtiyacının olup olmadığına kullanım amacına bağlı olarak karar vermek gerekmektedir. Sayım, depo otomasyonu tarzı uygulamalarda kabza (pistol) bir avantaj iken, mobil saha otomasyonu, sıcak/soğuk satış gibi uygulamalarda kabza avantajdan ziyade dezavantajdır.

Etiketler: Doğru El Terminali Seçin
Nisan 26, 2019
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR